Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, servisdelar, 75 st, "Musselmalet", porslin. Danmark.

Första sorteringen. Modell Halvblond
12 sopptallrikar/566, ø 21,5 cm.
12 tallrikar/571, ø 25,5 cm.
12 tallrikar/572 ø, 22,5 cm.
12 tallrikar/573, ø 20 cm.
12 tallrikar/574, ø 17 cm.
6 tallrikar/575, ø 15,5 cm.
3 ovala serveringsfat/531, 628, 534, längd 25 cm, 33,3 cm, 40 cm.
1 serveringsfat/716, längd 25 cm.
1 terrin med lock längd 28 cm.
1 såsbåt/587, längd 25 cm
1 kakaokopp med lock/743-744 höjd 9 cm.
1 skål/290 ø 15,5 cm.
1 kanna/763, höjd 16,5 cm.

Obetydligt ytslitage. Smutsfläckar.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Köpinformation