1288456
Martin Artedius, ljusstakar, 2 stycken, tenn, Norrköping (verksam/mästare 1800-1808), sengustavianska, 1802.
Martin artedius, ljusstakar, 2 stycken, tenn, norrköping (verksam/mästare 1800-1808), sengustavianska, 1802.

Urnformade ljuspipor med delvis godronnerad dekor. Kvadratisk fot med dekor av bladverk, på kulfötter. Höjd ca 40 cm.

Slitage. Smärre bucklor. Lagningar.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
6 000 SEK