Royal Copenhagen, servis, 66 delar, porslin, "Blå Blomst" Danmark.
12 tallrikar 10/1621, diameter 25,5 cm.
5 assietter 10/1624, diameter 20,5 cm.
7 assietter 620, diameter 20,5 cm.
12 assietter 10/1625, diameter 17,5 cm.
4 askfat 10/1505, diameter 7,5 cm.
2 ljusstakar 10/3334, höjd 5 cm.
1 pepparkar, 10/1706, höjd 9 cm.
1 saltkar 10/1876, höjd 9 cm.
1 skål på fot 10/1528, höjd 15,5, diameter 21,5 cm.
1 skål på fot 10/1532, diameter 17,5 cm.
1 skål 577, diameter 21 cm.
1 skål 421, diameter 22,5 cm.
1 serveringsfat 374, längd 31 cm.
1 fat 10/1694, längd 24 cm.
1 kaffekanna med lock 10/1517, höjd 23,5 cm.
1 sockerskål med lock 10/1680, höjd 12 cm.
1 gräddkanna 10/1539, höjd 8,5 cm.
11 kaffekoppar 10/1549 med fat 10/1549A, diameter 13, höjd 7 cm, (samt ett extra medföljande fat 10/1549)
2 vaser med lock 10/1791, höjd 30 cm.
1 assiett 10/1624 med nagg.
7 assietter 620 andrasortering.
7 assietter 10/1625 andrasortering, varav två med nagg.
Skål på fot 10/1528 andrasortering.
Skål på fot 10/1532 andrasortering.
Skål 577 andrasortering.
Skål 421 andrasortering.
Serveringsfat 374 andrasortering.
Fat 10/1694 andrasortering.
Kaffekanna 10/1517 andrasortering.
Sockerskål 10/1680 med lagat lock.
8 kaffekoppar 10/1549 samt 8 kaffefat 10/1549A andrasortering.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer