Möbler Stolar
1288713

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel einar hjorth, stolar, 4 st, "o.k", nordiska kompaniet 1938.

Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "O.K", Nordiska Kompaniet 1938.

Fanerade med "Bimba". Tre av stolarna klädda i tyget "Elefant" av Estrid Ericson. Brickmärkta. Sitthöjd ca 43 cm.

Slitage. Skador. Lagning. Märken. Repor.

Utropspris
6 000 SEK