Design Möbler
1288715

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, serveringsvagn, modell 900, artek, finland.

Alvar Aalto, serveringsvagn, modell 900, Artek, Finland.

Björkfaner, stomme av laminerad björk, skiva klädd med vitt kakel, rottingkorg. Längd ca 90, djup 63, höjd 53-58.5 cm.

Slitage. Märken. Fläckar.

Johanna Graflund
Johanna Graflund
Värderare, biträdande klockspecialist
+46(0)704 55 71 04

Utropspris
12 000 SEK