Arne Norell, soffa, "Illona", Norell Möbel AB, Aneby.
Stomme av mörkbetsad bok. Svart läder med ljusa stickningar. Lösa dynor med tygklädsel. Etikettmärkt Möbel AB Arne Norell Aneby Sweden. Längd 150, djup 80, höjd 75, sitthöjd 40 cm.
Slitage. Senare dynor och tygklädsel. Krackelyr.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.