Éva Németh, vävd tapet, ca 195-198,5 x 142,5 cm, signerad NÉ, omkring 1960-1970.
Brun- och ljusviolettmelerad botten med polykroma stiliserade påfåglar, träd och blommor. Benvit- och ljusblåmelerad bård.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar.