Alfred Bergström, olja på duk, signerad
Kustparti från Frankrike. 42 x 63 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Studier vid Konstakademien samt resor till Tyskland och Frankrike var den traditionella utbildning, som Alfred Bergström fick. Han kom att bli skildrare av Stockholm med dess omgivningar och av den mellansvenska naturen. I striden mellan Akademien och Konstnärsförbundet förespråkade han den akademiska friluftstraditionen men fångades också av sekelskiftets skymningsmåleri.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt i Konstmuseerna i Göteborg och Malmö.