Stolar, 5 stycken, (2+2+1), gustavianska och gustaviansk stil, omkring år 1800 och senare.
Måklade stolar med skuren dekor och lösa stoppade sitsar. Ett par med rektangulära ryggar från sent 1800-tal. Sitthöjd ca 45-47, höjd ca 92-95 cm vardera.
Renoverade, kompletterade, lagningar och förstärkningar. Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.