Golvur, Sverige, 1700-tal.

Golvur, Sverige, 1700-tal.

Golvur med fodral av lackerat och delvis svärtad furu. Urtavla av mässing med graverad dekor, sifferring med romerska och arabiska siffror. Pendel och två järnlod medföljer. Bredd 46, djup 28, höjd 244 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat. Skador, lagningar, slitage. Ej funktionstestat.

Utropspris
3 000 SEK