Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa "Åre"och fåtölj "Rialto", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Ek. Bär tillverkarens stämpel.
Soffans mått utan plymåer; Längd 172, höjd 67, djup 70, sitthöjd 32 cm.
Stolen har lösa plymåer. Bredd 66 cm, sitthöjd 42 cm, tot. höjd 72 cm.

Slitage. Märken. Torrsprickor. Torkade limfogar. Soffans plymåer saknas. Senare klädsel på stolen.

Utropspris
500 EUR