Design Möbler
1289523
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)
Carl gustaf hiort af ornäs, soffa "åre"och fåtölj "rialto", tillverkare puunveisto oy - träsnideri ab, 1900-talets mitt.

Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa "Åre"och fåtölj "Rialto", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Ek. Bär tillverkarens stämpel.
Soffans mått utan plymåer; Längd 172, höjd 67, djup 70, sitthöjd 32 cm.
Stolen har lösa plymåer. Bredd 66 cm, sitthöjd 42 cm, tot. höjd 72 cm.

Slitage. Märken. Torrsprickor. Torkade limfogar. Soffans plymåer saknas. Senare klädsel på stolen.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - B1

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

4 dagar 6 timmar
620
6 269
752
Utropspris
500 EUR
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 640 EUR. Läs mer.
Budhistorik (11 bud)
15 jan 10:53
620 EUR
15 jan 10:53
600 EUR
15 jan 10:53
580 EUR
15 jan 10:53
560 EUR
15 jan 10:53
530 EUR