Målat och bronserat fodral, svängd form, skuren dekor. Urtavlan märkt Sven Engström. Bakstycket märkt "Tillhör Fru Dagmar Håkansson 20/8 1932". Bredd 60, djup 24, höjd 215 cm. Två lod och pendel finns.
Renoverad och kompletterad med senare målning och bronsering. Lagningar. Skador och slitage, torrsprickor. Glas till pendelluckan saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.