Fäste av mässing med delvis genombruten parerplåt. Tveeggad klinga med skålslipning och flat rygg. Klingan märkt VE (?). Längd ca 100, varav klingan ca 87 cm. Baljan med två koppelringar. Märkt V.A.R.B. No 114 samt ett ankare för Eskilstuna Jernmanufaktur.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken. Ställvis anlupen. Balja med bucklor, något svåranvänd.