Madeleine Pyk – en samling F769

Lars Lerin

(Sverige, Född 1954)
Lars Lerin
(Sverige, Född 1954)

Lars Lerin, akvarell, signerad och daterad 91.

"Så länge det finns telefoner" 38x29 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.

Utropspris
80 000 SEK