Brutet krön. Märkt KED 1826. Ådringsmålat. Dörrpar bemålade med blomsterknippen mot grön fond samt girlanger. Invändigt målat med fem fasta hyllor varav en med skedurtag. Nederdel med utdragbar låda. Höjd 200, bredd 115, djup 35 cm.
Slitage. Skador. Renoverad. Gulnad fernissa. Retuscher och smärre tillägg. Torrsprickor. Delvis senare målat.