FÅTÖLJ, modell ”3543 Oxford”, Stjernmöbler för Svenskt Tenn. 1900-talets andra hälft

Stoppad och klädd. Klädd i "Golden Lily" från William Morris & Co. Sitthöjd ca 45 cm.

Åldersrelaterat slitage. Förstärkt tyg på två ställen. Hål på dynans ena sida.

Utropspris
5 000 SEK