Belysning Bordslampor
1290454

Bordslampa, Lampe à bouillotte, empirestil, 1900-talets första hälft.

Bordslampa, lampe à bouillotte, empirestil, 1900-talets första hälft.

Förgylld brons. Tre ljusarmar med akantusblad, rund genombruten fot, skaftet dekoreras av kolonn med kannelyrer. Skärmen i lackerad plåt med två ljuspunkter. Höjd 61 cm.

Bruksslitage. Ej funktionstestad. Kompletterad med senare fästen för ljuspunkterna. Senare elektrifiering.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR