Förgylld brons. Tre ljusarmar med akantusblad, rund genombruten fot, skaftet dekoreras av kolonn med kannelyrer. Skärmen i lackerad plåt med två ljuspunkter. Höjd 61 cm.
Bruksslitage. Ej funktionstestad. Kompletterad med senare fästen för ljuspunkterna. Senare elektrifiering.