Timo Sarpaneva, glasservis, 25 st, "Droppring" 2054, Iittala.
Formgiven 1963. I produktion 1966-1982.
5 st rödvin höjd 10 cm
8 st vittvin höjd 9 cm
6 st likör/starkvin höjd 8 cm
6 st cocktail höjd 7,5 cm
Åldersrelaterat slitage.
Sarpaneva teki tehtaalla 1960-luvun alkuvuosina koemielessä sarjan värillisiä Liekkiraita-juomalaseja. Hän hyödynsi työssään tehtaan kuumakatkaisukonetta ja sai näin aikaan värilliseen lasiin vaaleamman raidan kuumentamalla ja venyttämällä lasia hieman keskikohdasta. Teolliseen tuotantoon menetelmä ei soveltunut, lasi särkyi helposti. Tulos oli kuitenkin siinä määrin muotomaailmaltaan lupaava ja yksikertaisuudessaan vaikuttava, että Sarpaneva kehitti siitä vuonna 1963 yhden hienoimmista töistään: Pisaranrengas-lasiston. Lasisto on ajaton ja soveltuu lähes kaikkiin sisustustyyleihin. Siihen kuuluu juoma- ja jalkalasistojen ohella kaatimia, kulhoja ja maljoja. Pisaranrengas-lasistot hankittiin aikoinaan muun muassa New Yorkin Modernin taiteen museon kokoelmaan.
Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.
Läs mer