Benvit botten med ljusbrunt våffelmönster, stor polykrom medaljong och hörnornament med blommor och blad. Blå huvudbård med stiliserad blomranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, avkortade kortsidor.