Bestickuppsättning, 56 delar, silver, "Chippendale", Tavastehus och Åbo 1957-2004. I schatull.

6 matskedar, längd 20 cm
6 gafflar, längd 18 cm
8 knivar, 20,5 cm
6 dessertskedar, 17 cm
6 teskedar, 14,5 cm
6 kaffeskedar, 11,5 cm
1 tårtgaffel
6 sillgafflar, 11,5 cm
1 smörkniv
1 osthyvel
1 pizzaskärare
1 såsslev, förgyllt blad
1 tårtspade
Ett par tårtserveringsbestick
Ett par salladsbestick
1 charkuteriegaffel
1 sked snäckformat blad.
Vikt exkl delar med stålblad 1200 g.
Största delen med silverhalt 830/1000.

Graverade initialer. Enstaka delar med bruksslitage. Helhetsintrycket är mycket gott.

Utropspris
800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492