Design Möbler
1291184

Hans J Wegner

(Danmark, 1914-2007)
Hans j wegner, stolar, 4 st, modell "w2" för c.m. madsen, danmark, formgiven 1953.

Hans J Wegner, stolar, 4 st, Modell "W2" för C.M. Madsen, Danmark, formgiven 1953.

Ek med flätade rotting sitsar. Brännmärkta. Sitthöjd 43, höjd 76, bredd 55, djup 38 cm.

Tre sitsar med smärre skador. Smärre slitage och repro

Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö / Private Sales
+46 (0)739 40 08 09

Utropspris
20 000 SEK