Skåp eller biljardbollhus fanerad med valnöt. Uppfällbar ledad skiva med underliggande fack. Två dörrar. Överdel med med tavla samt tre lådor. Bredd 72, djup 45, höjd 80 cm respektive bredd 76, djup 20, höjd 103 cm.
Slitage, skador, lagningar. Kompletteringar. Lås saknas. Nyckel saknas.