Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par, "PK 22", E Kold Christensen, Danmark.
Brun skinnklädsel. Stomme av stål. Märkta. Sitthöjd 34, höjd 72 cm.
Slitage. Fläckar. Skador. Torkat läder.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.