Design Möbler
1294791

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel einar hjorth, matbord, nordiska kompaniet, 1938.

Axel Einar Hjorth, Matbord, Nordiska Kompaniet, 1938.

Rotfanerad skiva på mörkbetsat pelarben. Två iläggsskivor. Brickmärkt NK R 40277 C 30 5 38. Längd 105-225, bredd 105, höjd 74 cm.

Slitage. Krackelyr. Fläckar.

Modellen utställd på "Hjorths vackra möbler" NKs vårutställning 1937.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
5 000 SEK