"Beata Clerck" (1687-1763) med ett av sina 7 barn. 107 x 97 cm.
Skador. lagningar, retuscher.
Tidigare i samlingarna på Säby, Västergötland.
"Slott och herresäten", Västergötland, "Säby", avbildad sid 78, som ett verk av Johan Henrik Scheffel.
Beata Clerck var gift med generalen friherre Eberhard (Gerhard) Bildstein (von Bildsten)(1673-1758)