Bronserat och förgyllt fodral. Dekor av lagerhängen och akantusblad. Emaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror. Märkt Jean-Petit L´Aine, Amsterdam. Höjd 90 cm.
Skadad urtavla. Åldersrelaterat slitage. Nyckel saknas.