Matta, old Pakistansk, ca 276,5-279 x 191,5-196,5 cm (samt kortsidorna med 2-2,5 cm slätväv).

Polykromt trädgårdsmönster med stiliserade blommor, blommande grenar, nischer, kolonner, medaljonger och vaser. Ljusbrun huvudbård med stiliserade blommor och kartuscher.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga fällningar.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt i Singapore för 30 år sedan.

Utropspris
4 000 SEK