Belysning Bordslampor
1295285

Carl-Harry Stålhane

(Sverige, 1920-1990)
Carl-harry stålhane, bordslampa, rörstrand atélje, 1900-talets andra hälft.

Carl-Harry Stålhane, bordslampa, Rörstrand Atélje, 1900-talets andra hälft.

Bordslampa av stengods med grön glasyr. Signerad Rörstrand Sweden CHS. Höjd 30 cm.

Enstaka glasyrmistor.

Utropspris
6 000 SEK