18K guld med ametister, mått ca 10 x 26 mm och ca 10 X 45 mm, totalvikt 8 g. Med svenska stämplar, örhängen tillverkade av HGR (Hugo Grun), Stockholm 1953.
Bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.