Fåtöljer, ett par, Danmark, 1950-tal.

Fåtöljer med stommar av ek. Fasta stoppade sitsar och ryggar med tygklädsel. Sitthöjd ca 32-40, höjd 75 cm vardera.

Renoverade med senare klädsel. Obetydligt slitage.

Enligt uppgift inköpta i Danmark vid slutet på 1950-talet.

Utropspris
8 000 SEK