Nils Strinning, hyllsystem, 'String'.
2 gavlar 158 x 29 cm.
1 gavel 106 x 29 cm.
4 teakfanerade hyllplan 78 x 30 cm, 6 hyllplan 78 x 20 cm.
Hyllsystemet är omonterat.
Smärre slitage. Ställvis mindre fanerskador.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.