Design Möbler
1295481

Kaare Klint

(Danmark, 1888-1954)
Kaare klint, 4 karmstolar och 2 fotpallar, "safari", rasmussens snedkerier danmark, 1900-talets andra hälft.

Kaare Klint, 4 karmstolar och 2 fotpallar, "Safari", Rasmussens Snedkerier Danmark, 1900-talets andra hälft.

Stommar av trä, klädsel och detaljer av skinn. Lösa sittdynor. Sitthöjd ca 32, höjd 80 cm.

Smärre slitage. Fläckar. Renoverad klädsel.

Utropspris
30 000 SEK