Oval cuppa/blad och skaft med pärlor samt banddekor och räfflad knopp. Otydliga stämplar, 1784. Stäplat vapen. Längd 38 cm, vikt 223 gram.
Sannolikt omarbetat blad/cuppa stpl 1784. Lätt slitage.