Kamin, gjutjärn, 1900-talets första hälft.

Dekor av eklöv, delvis genombruten. På krön bronserad krona i relief. Längd ca 67 cm, bredd ca 35 cm, höjd 139 cm.

Bruksskick. Rostangrepp. Skador, en del helt av. Senare bronsering. Ej fullständigt genomgången.

Utropspris
3 000 SEK