Design Möbler
1295924

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne norell, "illona" fåtölj, 1900-talets andra hälft.

Arne Norell, "Illona" fåtölj, 1900-talets andra hälft.

Stomme av bok. Lösa plymåer i rygg och sits, klädsel av skinn. . Längd 130 cm. Sitthöjd 42, djup 78, höjd 78 cm, bredd 82 cm

Slitage. Smärre krackelyr er i skinnet

Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö / Private Sales
+46 (0)739 40 08 09

Utropspris
5 000 SEK