1296285

Matta, semiantik Täbris figural, ca 354,5-362 x 250,5-258 cm.

Matta, semiantik täbris figural, ca 354,5-362 x 250,5-258 cm.

Benvit botten med polykrom dekor av stora palmetter, medaljonger, djur, mytologiska djur och antikviteter. Bred grön huvudbård med arabeskslingor, stiliserade blommor, mytologiska djur samt kartuscher med inskriptioner.
Inre sekundärbården med signatur i stjärna: Sherkate Mahmoud Jabarzadeh Ghalibafian (Mahmoud Jabarzadeh Ghalibafian Company).

Något slitage, smutsig, fläckar varav några stela och några sköra, smärre malskador och lagningar. Långsidorna med trampveck, senare fransar.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
10 000 SEK