Nordisk Motor Vandrepremie. Udsat af Paul Christensen Köbenhavn 1904. I form av dryckeshorn med fornnordisk ornamentik vilande på tvehövdad drake. Invändigt förgylld. Lock krönt med kvinnofigur samt Sveriges, Norges och Danmarks riksvapen i emalj. På sockel av svärtat trä dekorerad med sex plaketter varav fyra med gravyr. Total längd 38 cm, total höjd 53 cm.
Smärre slitage. Obetydliga bucklor.
Priset instiftades 1904 av grossören Paul Kristensen från Köpenhamn för att höja den skandinaviska motorindustrin. Priset erövrades tre gånger i följd av Avancemotorn utvecklad av JV Svensson, först i Marstand 1904, sedan i Bergen 1907 och sist i Köpenhamn 1912. Efter den tredje vinsten beslutades att JV Svensson skulle behålla pokalen. Avance var en fotogendriven båtmotor som tillverkades i Stockholm.