Matta, semiantik Kina, ca 329,5-332 x 241,5 cm (samt kortsidorna med ca 1-1,5 cm slätväv).

Ljusblåmelerad botten med polykrom blom- och meandermedaljong, hörnornament, ströblommor och symboler. Bred kamelhårsfärgad huvudbård med blomranka.

Något slitage, smutsig, fläckar, lagningar, smärre malskador. Sidorna med smärre trampveck.

Utropspris
6 000 SEK