Målat och bronserat golvur med skuren dekor av pärlstav och bandfläta. Urtavlan märkt Eric Andson Mora. Bredd 71, djup 22, höjd 226 cm. Två lod och pendel finns. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat. Skador och slitage. Ej funktionstestat.