Adolf Hallman, blandteknik på pappannå, signerad
Originalet till omslaget av boken "New York" av Adolf Hallman, utgiven 1956. Bildstorlek 27 x 45,6 cm. Hela pappannån 33,5 x 52 cm
Något gulnad. Mjuka hörn. Smuts i marginalen. Krackelyr synlig med lupp
Adolf Hallman, var en svensk journalist, författare, illustratör och konstnär. Hallman studerade vid Valands konsthögskola, men tog ingen examen därifrån. Han illustrerade ett flertal svenska, norska och danska tidningar samt ett antal böcker av kända svenska och utländska författare, bland annat Hjalmar Söderbergs "Förvillelser" och Charles Baudelaires "Det ondas blommor". Hallman gav även ut egna böcker som exempelvis "New York", utgiven 1956 där den aktuella illustrationen utgör omslagsmotivet.