Design Övrigt
1296910

Heljä Liukko-Sundström

(Finland, Född 1938)
Heljä liukko-sundström, relief, unik, keramik, signerad heljä liukko-sundström, arabia.

Heljä Liukko-Sundström, relief, unik, keramik, signerad Heljä Liukko-Sundström, Arabia.

"Kaipaus" (Längtan). Höjd 116 cm. Bredd 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Litet nagg. Reparerad tillverkningsdefekt.

Proveniens

Arabias VD Harry Blomster.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
1 000 EUR