Design Möbler
1297084

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel einar hjorth, tillskriven  sekretär/byrå, swedish grace, 1920-tal.

Axel Einar Hjorth, tillskriven Sekretär/byrå, Swedish Grace, 1920-tal.

Bonad flammig björk, skurna detaljer, fronten och sidorna dekorerade med klassicerande figurer i relief, inredning i ek, höjd 81 cm, bredd 77 cm, djup 39 cm.

Slitage.

Jämför skåp avbildat i Björk, Christian, Ekström, Thomas & Ericson, Eric, Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt, Signum, Stockholm, 2009, sid 24-25.

Övrigt

Hjorth ritade snarlika möbler med samma skurna motiv för Stockholms Hantverksförening under 1920-talets slut.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
3 000 SEK