Axel Einar Hjorth, tillskriven Sekretär/byrå, Swedish Grace, 1920-tal.
Bonad flammig björk, skurna detaljer, fronten och sidorna dekorerade med klassicerande figurer i relief, inredning i ek, höjd 81 cm, bredd 77 cm, djup 39 cm.
Slitage.
Jämför skåp avbildat i Björk, Christian, Ekström, Thomas & Ericson, Eric, Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt, Signum, Stockholm, 2009, sid 24-25.
Hjorth ritade snarlika möbler med samma skurna motiv för Stockholms Hantverksförening under 1920-talets slut.