Flintlåspistol, s k Wender, signerad, 1700-talets mitt.
Dubbelpipig med vridbart pipknippe. Smedstämpel och med spår av graverat dekor på kammarstycket. Låsblecket med graverad dekor och signerat Iean Gili (?). Helstock av valnötsrot med graverade stålbeslag. Längd 48 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.