Royal Copenhagen, Buljongkopp med fat, porslin, "Flora Danica", 1900-tal
Handmålad dekor efter planschverk över danska floran. Modellnummer 3612. Kopp diameter 13 cm, fat diameter 17 cm.
Närmast obetydligt ytslitage.