Olika mästare bl.a. Anders Bollwij, Falun, skedar, 35 st, silver, modell Gammal fransk, mest 1800-tal.

6 matskedar, Anders Bollwij, Falun (1836-1872)
5 matskedar, Johan Wahlström, Jönköping (1831-1871)
6 matskedar, Johan Petter Tullgren, Kristinehamn (1842-1876)
2 matskedar, Johan Henrik Leffler, Falun, 1833
4 matskedar, Falun, 1900-tal
matsked, ej stämplad
6+2+1+1 teskedar, 1800-tal
såssked, Anders Bollwij, Falun, 1846

Vikt 1615 g

En sked ostämplad/borttagen stämpel.
Åldersrelaterat slitage. Senare gravyr.

Utropspris
5 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962