Räfflade dörrar. Överdel med hyllplan samt skedhyll, nederdel med hyllor. Höjd ca 206 cm, bredd ca 108 cm, djup (sidor) ca 76 cm. Nyckel finns.
Slitage. Krackelyr. Torrsprickor. Renoverad. Senare målning.