Design Övrigt
1298791

Josef Ekberg

(Sverige, 1877-1945)
Josef ekberg, lockurna, flintgods, gustavsberg, 1926.

Josef Ekberg, lockurna, flintgods, Gustavsberg, 1926.

Balusterformad på profilerad fot, polykrom dekor. Monogramsignerad JE, daterad 1926 samt stämplad Gustavsberg. Höjd 34,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Mindre färgbortfall.

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Utropspris
2 500 SEK